معرفی و مقایسه ده پیام رسان برتر داخلی و خارجی


‌معرفی و مقایسه ده پیام رسان برتر داخلی و خارجی


در ابتدای این لیست از پیام رسان های داخلی  شروع خواهیم کرد…

 

۱ – پیام رسان سروش

soroush

سروش با توجه به سن کمی که دارد سردمدار پیام رسان های داخلی و پر حاشیه ترین آنها است و همچنین بیشترین کاربر را در بین پیام رسان های داخلی دارد. این را می توان از تعداد کاربرانی که آن را نصب کرده اند فهمید . سروش با بیش از سه میلیون کاربر بیشترین کاربر را بین پیام رسان های داخلی دارد. از ویژگی های منحصر بفرد آن می توان به پرداخت قبوض و پرداخت های درون برنامه ای نام برد. سروش تمام قابلیت های تلگرام نیز مثل گروه ها، کانال ها و … را دارد.
سرور های این پیام رسان در ایران قرار دارد و زمزمه هایی از اینکه رایگان شده است یعنی حجمی از ترافیک شما کم نمی کند به گوش می رسد که البته می تواند تبلیغ خوبی برای جذب کاربر باشد.
سروش بجز وب بروی همه ی پلتفرم ها قابل اجرا است و اپلیکیشن مخصوص خود را دارا می باشد و فقط تحت وب را ندارد.

از دیگر مزایای این پیام رسان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

داشتن فروشگاه های اینترنتی. بطوری که شخص می تواند مستقیما به درگاه بانک وصل شده و پرداخت خود را انجام دهد.
قابلیت پرداخت قبوض و خرید شترژ و فروشگاه اینترنی نیز ار مزایای آن محسوب میشود.
داشتن کانال های تعاملی.یعنی کاربر می تواند با اجازه داشتن از ادمین کانال مطالب را پاسخ داده و ریپلای کند و همچنین می تواند پیام هارا لایک کند.
داشتن سرعت بالا و قابل قبول. این ویژگی به دلیل اینکه سرور های آن داخل ایران است و همچنین حجم حافظه ی کمی را اشغال می کند.
رایگان بودن : مدیر پیام رسان سروش اعلام کرد که هزینه ی اینترنت برای اپراتور های همراه اول و ایرانسل در سال ۹۷ رایگان است.
معایب:
تیک سوم! امنیت پایین این نرم افزار باعث شده است که کاربران ازین پیام رسان بطور گسترده استفاده نکنند.

یکی از ویژگی های بارز پیام رسان سروش و برتری نسبی که به پیام رسان تلگرام دارد قابلیت تماس صوتی آن است، اما این دلیل برتری این پیام رسان در این رقابت به دلیل عدم امکان تماس صوتی تلگرام نیست، بلکه به دلیل فیلترینگ این قابلیت در ایران است.

۲ – پیام رسان گپ

gap

پیام رسان گپ نیز همانند همتای ایرانی خود ویژگی های تلگرام را دارد و وجه تمایز آن ساخت فروشگاه های داخلی کوچک است که می توان از نقاط قوت آن باشد. نداشتن نسخه ی ویندوز نیز یکی از معایب این پیام رسان داخلی محسوب می شود.

 

۳ – پیام رسان آی گپ

igap

آی گپ نیز یکی از پیام رسان های داخلی است که می تواند یکی از جایگزین های احتمالی تلگرام باشد. از ویژگی های
آی گپ می توان به مدیریت آسان کانال ها و گروه ها اشاره کرد. و از جمله ضعف های شناخته شده این پیام رسان می توان به نداشتن سوپر گروه و تماس تصویری اشاره کرد.این پیام رسان با تلاش بیشتر در این مسیر می تواند پاسخ کاربران را تا حدودی برآورده کند.

 

۴ – پیام رسان بله

bale

این اپلیکیشن نیز مالکیتی ایرانی دارد و البته زیر مجموعه ی بانک ملی محسوب می شود با داشتن بات ها تقریبا شبیه تلگرام شده است و بیشتر برای تبادلات بانکی مثل خرید شارژ، درخواست پول، خرید آنلاین و خدمات آنلاین مثل پرداخت قبوض از ویژگی های این پیام رسان است. از نقطه ضعف های این پیام رسان نیز به مانند دیگر همتای ایرانی خود یعنی آی گپ میتوان به نداشتن سوپر گروه و تماس تصویری اشاره کرد.

 

۵ – بیسفون +

bisphone

بیسفون را می توان یکی از قدیمی ترین پیام رسان های داخلی دانست ، به طوری که حی قدمت آن از تلگرام نیز بیشتر است.اما به دلایلی از جمله ضعف های مدیریتی و عدم تبلیغات مناسب و… نتوانست آنگونه که باید خود را در دل کاربران ایرانی جای دهد.یکی از نقطه ضف های این پیام رسان که دلیل اصلی عدم موفقیت آن را میتوان در آن جست و ججو کرد ، نداشتن نسخه های متفاوت این پیام رسان برای پلتفرم های مختلف است که این مهم باعث از دست دادن حجم زیادی از مخاطبین این پیام رسان شد.

 

۶ –  پیام رسان ویسپی

ویسپی مالکیتی ایرانی چینی دارد. البته خیلی ها می گویند ساخت خود ایران است. برای این پیام رسان نیزمی توان ضعف هایی از قبیل نداشتن سوپر گروه و نسخه های مختلف را برشمرد که باعث شده است کاربران محدودی را راضی نگه دارد.

 

۷ – پیام رسان سیگنال

signa

پیام رسان سیگنال با رمزنگاری های ویژه ای که انجام داده است امن ترین پیام رسان جهان است. این اپلیکیشن بیشتر پیام رسان است تا یک شبکه ی اجتماعی و خدماتی که کاربران ایرانی را توجیه کند را همانند واتس آپ ندارد. این پیام رسان کانال ندارد .این پیام رسان یک پیام رسان آمریکایی است.

 

۸ – پیام رسان لاین

line

اپلیکیشنی که نامش بسیار برایمان آشناست . این پیام رسان نتوانست در رقابت با تلگرام پیروز شود و با آمدن تلگرام به خاطرات پیوست و بعید است که دوباره بتواند جای خود را بین ایرانیان پیدا کند. این پیام رسان مالکیتی ژاپنی دارد.

 

۹ – پیام رسان واتس اپ

whatsapp

واتس اپ بر خلاف تلگرام یک شبکه ی اجتماعی محسوب نمی شود و خدمات کمی مثل چت های تک نفره و گروهی دارد.در این پیام رسان قابلیت های پایه هی شبکه های اجتماعی از قبیل ارسال فایل و… به شکل پیشرفته و یا با حجم بالا وجود ندارد.در این بررسی متوجه خواهیم شد که یقینا این پیام رسان نمی تواند جایگزین مناسبی برای تلگرام باشد. این پیام رسان یک پیام رسان آمریکایی است.

 

۱۰ –  پیام رسان وی چت

wechat

پیام رسانی با سابق ای طولانی که با داشتن ویژگی نیر بای و shake در زمان خود محبوبیتی داشت ولی با فیلتر شدن آن همه ی کاربران خود را از دست داد. ولی به تازگی رفع فیلتر شده است و می توان آن را یکی از گزینه های جایگزین تلگرام نام برد البته این پیام رسان کانال ندارد .این پیام رسان یک پیام رسان چینی است.